Pomysły na wykorzystanie kiełków w kuchni
Kiełki najczęściej dodajemy do sałatek i kładziemy na kanapki. Pomysłów na wykorzystanie tego bogatego w witaminy dodatku jest znacznie więcej.
Kiełki najczęściej dodajemy do sałatek i kładziemy na kanapki. Pomysłów na wykorzystanie tego bogatego w witaminy dodatku jest znacznie więcej.
W dzisiejszych czasach, kiedy kanonem piękna jest idealnie wyrzeźbiona, szczupła sylwetka, każda z nas szuka sposobu na skuteczną dietę. Poza ograniczeniem kalorii warto pamiętać o produktach przyspieszających procesy spalania tkanki tłuszczowej. Jednymi z nich są kiełki.
Kto z nas nie chciałby mieć pięknych, długich, błyszczących włosów? Stosujemy różne suplementy, odżywki i wcierki, a często zapominamy o tym, że włosy są lustrem naszego organizmu. Zasada jest prosta - jeśli nasz organizm jest zdrowy i nie brakuje mu żadnych substancji mineralnych, odwdzięczy się nam pięknymi włosami.
Wyobraźcie sobie dość dziwnie urządzone mieszkanie. Na półkach, zamiast książek, stoją paczki landrynek. Na ścianach wiszą pęta świeżo wędzonej kiełbasy. A na parapetach dojrzewa sobie wesoło żółty ser. Tymczasem istnieje sposób, by naprawdę ozdobić dom… jedzeniem. I to całkowicie legalnie.
Znacie dziecięcą zabawę w pomidora? Jej zasady są proste. Na każde zadane pytanie należy odpowiedzieć „pomidor”. Co ważne, nie wolno przy tym okazywać żadnych emocji. Zobaczcie sami.
„Jedzenie przyszłości”. „Jedzenie lekkostrawne i nieprawdopodobnie pożywne”. „Jedzenie dla osób w prawie każdym wieku”. Macie rację. To naprawdę niesprawiedliwe, żeby wszystkie te komplementy odnosiły się tylko do jednego, w dodatku tak niepozornego produktu. A jednak to prawda. Kiełki rządzą! Zaraz zobaczycie, co jeszcze kryje się w tych maleństwach.
Gdyby wybrać jeden powód, dla którego nie tylko warto, ale wręcz trzeba zainteresować się kiełkami brokułów, byłby to sulforafan – słowo, na dźwięk którego nowotwory wpadają w uzasadnioną panikę.